Kalimba Hakkında Genel Bilgiler

Kalimba 


Kalimba son yıllarda oldukça popüler olmuş dünya çapında tanınır hale gelmiş bir enstrümandır. Oldukça yaygın bir şekilde birçok müzik türünde sıklıkla kullanılan bu müzik aletini muhteşem sese sahip özel enstrümanı detaylı bir şekilde anlatmadan önce, bu müzik aletinin tuşlu bir türe sahip olduğunu bilmelisiniz. Piyano ve kanun mantığı ile kullanılan bu müzik aleti iki elimizin arasına alınarak baş parmaklarımız ile üzerinde bulunan levhalara kuvvet uygulayarak kullanılmaktadır. Kendine özgü muhteşem tını ve sese sahip kalimba müzik aletinin ilk olarak tarihçesine bakalım.

 

Kalimba Türkiye de
Kalimba hakkında geçmişten bugüne merak edilen birçok soruya hep birlikte göz atalım isterseniz. Öncelikle kalimba hakkında genel bilgilerden söz edeceğiz bu yazıda sırayla günümüz ülkemizde kullanım alanları ve amacından detaylar ve örnekler vererek söz edeceğiz. Öncelikle kalimba hakkında bilmeniz gereken tuşlu müzik aleti olmasıdır. Bu eşsiz enstrüman baş parmak piyanosu olarak kabul görmektedir. Bunun sebebi ise oldukça ufak ve minik yapısından kaynaklıdır. Kalimba iki elinizin avuç içerisinin yan kısımlarını saracak şekilde konumlandırarak üst yüzeyde kalan baş parmaklarımız ile çalınmaktadır. Diğer dört parmağımız ürünü avuç içerisinde uygun pozisyonda tutarak dengesini sağlamaktadır. Ayrıca kalimba yerel bir enstrüman olması ile birlikte oldukça kullanışlı ve hoş tınılara sahiptir. Güney Afrika kökenli yerel bir enstrüman olan bu ürünün birçok ismi yani adlandırma biçimi vardır. Kullanıldığı bölge ve topluluklarca farklı isim ve yapı özelliklerine sahip bu enstrümanda elde edilen ses ve tını özellikleri de çeşitlenebilir. Ayrıca kalimba Türkiye dışında mbira, likembe,sansa ve nyunga gibi isimlerle de adlandırılmaktadır. 


Kalimba hakkında sizlere belirtmem gereken en önemli unsurlar ise üzerinde bulunan tuş sayılarıdır. Bu tuşların adetlerinden söz etmeden önce ise sizlere bu eşsiz enstrümanın yapı özelliklerinden bahsetmek istiyorum. Günümüzde genellikle bu alanda elverişli seslere uygun özel seçilen ağaç türlerinden elde edilen kalimba gövde kısımları kullanılır. Doğru bir fırınlama yönteminden sonra ürüne göre değişen ölçü ve yapı özelliklerine sahip bir şekilde üzerinde bulunan özel ses sütunları ilave edilir. Ayrıca bu kısımda dikkat edilmesi gereken diğer bir unsur ise, sıklıkla tercih edilen ses delikli kalimba modelleridir. Bu ses delikleri tıpkı gitar ve benzeri enstrümanlarda yer alan gövde üzerinde ki ses delikleridir. Aynı mantıkta bulunmakta sesi derinleştirip ve gücünü arttırmaktadır. Bu sayede elde edilen sesin kapasitesi daha kuvvetli ve kullanışlı olacaktır. Son yıllar kalimba çeşitli bölgelerde sahnelerde de yer almaya başlayan bu müzik aleti elektro modellerinde üretilmesi ile kullanım alanları artmıştır. Kalimba diğer müzik aletleri gibi elektronik ses ekipmanları ile set halinde kullanılabilen yapıya sahip bir şekilde elektro kalimba olarak günümüzde üretilebilmektedir. Günümüzde sıklıkla kullanılan kalimba modellerinin üzerinde yer alan tuş sayısı genellikle 17 adettir. Bunun sebebi ise üzerinde yer alan tuş adeti sayesinde üretilen ses aralığı ve dağarcığının 17 tuşlu kalimba modellerinde en elverişli ve kullanışlı olmasıdır. Bu modeller dışında daha yüksek ve düşük tuş sayısına sahip olan kalimba modelleri bulunmaktadır. Ayrıca yerel bir enstrüman olduğu için ortaya çıktığı kıtada yer alan bölgelerde ise farklı dış ve ses özelliklerine sahip biçimleri de görülmektedir. 


17 Tuşlu Kalimba
17 tuşlu kalimba günümüzde en çok tercih edilen baş parmak piyanosu modelidir. Bu model ve genel bilgilerinde yer alacağı bu yazımızda oldukça kapsamlı ve detaylı bir şekilde kaleme alacağız. Kalimba günümüzde bildiğimiz ve aşina olduğumuz bu müzik aletinin adıdır. Fakat yerel bir enstrüman olduğu için kullanıldığı alan ve bölgelerce kullanılan farklı adlandırmaları bulunur. Bunların başında ise mbira, likembe ve tüm dillerde ortak olarak çevrilen başparmak piyanosudur. 


Öncelikle başparmak piyanosu denilmesini açıklayalım. Kalimba iki elimiz arasında konumlandırarak kullanabileceğiniz oldukça küçük ve minik yapılı oldukça hoş seslere sahip enstrümandır. Genellikle işaret parmaklarınız ürünün yan yüzeylerine temas ederek doğru açıda tutmanıza olanak tanır. Zatan baş parmaklarınız ile üzerinde yer alan ses sütunlarına temas sağlanır. Diğer üç parmağınız ise alt yüzeyleri sarmalayarak ürünü tutmanıza imkan tanır. Ayrıca bu eşsiz enstrümanın gövdesini oluşturan kısım genellikle farklı ağaç türlerinden elde edilir. İhtiyaç duyulan pişirme ve fırınlama teknikleri sayesinde en kaliteli sesler ile ürünün diğer kısımlarını üzerinde taşıması için bir bütün haline getirilir. Üzerinde yer alan tuş sayıları ve levhaların cinsi ve türüne göre özel olarak akort edilen kalimba modellerinin gövdesinin özellikleri minik bir ürün olmasına rağmen çok kullanışlıdır. Mesela gitarlarda olduğu gibi eşsiz tını özelliklerine sahip olması için ses delikleri bulunur ve sesi derinleştirerek kuvvetlendirir. Aynı amaçla kalimba adındaki bu müzik aletlerinin delikli olanlarında gövdesinin içerisi boştur ve gövdenin üst yüzeyinde ses eko deliği bulunmaktadır. Dark kalimba gibi yeni tasarımlarda bu eko deliği kalimbanın alt tarafına da konumlandırlmaktadır. Bu ses deliği sesin ekosunu, kalitesi ve derinliğini pekiştirir. Ayrıca bu ses delikli modeller tıpkı 17 tuşlu kalimba modelleri gibi sıklıkla talep edilmekte ve satın alınmaktadır. Ayrıca günümüzde ise son yıllarda bu müzik aletinin sahne ve benzeri alanlarda kullanılması ile birlikte elektronik aksamlara sahip modelleri yani elektro kalimba modelleri de üretilmektedir. Maxi kalimba gibi deliksiz modellerde kaliteli ağaç ve mükemmel işçilik ile üretildikleri için çok berrak seslere sahiptir.


17 Tuşlu kalimba dışında 8 tuşlu veya farklı tuş sayılarına sahip müzik aletleri de bulunur. Günümüzde en çok ilgi çeken enstrümanlardan birisi haline gelen bu eşsiz ürünler oldukça verimli bir şekilde kullanılır. Nasıl mı? Birçok eve girmeyi başarmış olan bu enstrüman sakinleştirici ve rahatlatıcı etkisi sayesinde bebek ve çocuklarınızın eğitiminde oldukça verimli bir şekilde kullanılmaktadır. Birçok marka tarafından üretilen ve geliştirilen bu enstrümanlar ses özellikleri bakımından ortaya çıktığı Güney Afrika kıtasının özelliklerini en iyi şekilde barındırmaktadır. Ayrıca günümüzde en çok tercih edilen 17 tuşlu kalimba modellerine Pro Kalimba, Dark Kalimba ve Maxi kalimbayı örnek verebiliriz. 17 tuşlu kalimba ne tür müzik aletidir?
Tüm kalimba modelleri tuşlu müzik aleti olarak kabul görmektedir.Perkisyon olarakta adlandırılmaktadır.


Kalimba Tarihçesi
Kalimba olarak tanıdığımız bu müzik aletinin bir diğer yaygın adı ise ‘ mbira ‘ olarak geçmektedir. Ayrıca kullanıldığı bölgelere göre de birçok isim almıştır. Kullanıldığı bölgeye göre çeşitlenen ve şekil alan bir enstrümandır. Tarihte ilk örneklerini incelediğimiz zaman bu muhteşem ürün ilk olarak bambu ağacından yapıldığını görmekteyiz. Binlerce yıl önce de var olduğu söylenen bu müzik aleti 1300 yıl önce kalimba, Batı Afrika’da bulunan Zambezi Nehri yakınlarında ortaya çıkmıştır. İlk örnekleri daha ahşap bir yapıya sahip olan bu müzik aletine zaman içerisinde metal ve benzeri çeşitli parçalar dahil edilerek daha uzun soluklu ve kendine özel tınıya sahip bir enstrüman olması sağlanmıştır.

Güney Afrika’da doğmuş olan bu müzik aleti bölgenin Mozambik ve Zimbabwe adındaki yerlerinde de kullanılmaya başlanınca birçok ülke ve bölgeye yayılmaya başlamıştır.

Kalimba adındaki bu muhteşem müzik aleti 1950 yıllarından sonra dünya çapında bilinen, talep gören ve satılan bir müzik aleti haline gelmiştir. Bu özel enstrümanın geçmişinden de bahsettiğimize göre yapısı, türü ve benzeri konularda daha detaylı bilgiler vermek istiyorum.


Birden fazla isimle tanınmakla birlikte, bölgede ki en yaygın adı ise Mbira’dır. 1900’lü yılların başında Nijerya’nın Güneydoğu bölgesinde kullanıldığı bilinmektedir. Kalimba’nın birçok çeşidine Güney Afrika ve Doğu Afrika ‘da rastlanmaktadır. Oluşumu birbirinden değişik boyutlarda yerleştirilen metal parçaların oturduğu tahtadan bir taban biçimindedir. Ve kalimba için 1970’lerin başında likembe, mbira huru, mbila, nhare, matepe, njari, sansu, zanzu, karimbao, marimba, karimba, sanza gibi isimler kullanılmıştır.“Başparmak piyanosu“ diye de bilen kesimler mevcuttur.  Tarihi 3000 yıl öncesine dayanmaktadır. Demokratik Kongo Cumhuriyetinde dini tören ve düğünlerde, sosyal toplantılarda yaygın olarak kalimba çalgı aletini kullanmaktadırlar. 3000 yıllık bir geçmişe sahip olan kalimba, her şey gibi zamanla gelişmiştir. Ve zamanın değişimiyle bambu parçaların yerine metal aksamlar kullanılmıştır. Yerli gruplar arasında yaygınlaşarak günümüzde popüler hale gelmiştir. Oldukça küçük bir yapıya sahip olduğu için istediğiniz her yere götürebilirsiniz. Ayrıca ek bir araç olmadan sadece baş parmaklarınızla kullanabilirsiniz.

 

Kalimba’nın İnsanlar Üzerinde ki Etkisi

Etnik ve mistik bir çalgı aleti olan kalimba, geçmişte bir çok ruh hastalığı ve buna benzer rahatsızlıklarda kullanıldığı tespit edilmiştir. Günümüzde hala ses terapisi şeklinde kullanılmaya devam ediliyor. Bu tip 14 adet çalgı aletinden biri olan kalimba yaydığı titreşim ve o güzel tınıların beyin üzerinde iyileştirici bir etkisi olduğu bilinmektedir. Ayrıca stres ve kaygıyı azaltıp, konsantrasyon ve hafızayı iyileştirdiğine inanılmaktadır.

 

Nasıl Kullanırım? Dikkat Edilmesi Gerekenler

* Genellikle ülkemizde 17 tuşlu modeller kullanılmaktadır. Ancak bu enstrümanın tuşları oldukça minik bir yapıya sahip olduğu için büyük ve kaba bir ele, parmaklara sahip kişiler için kalimba’nın tuşlarına temas etmek bir hayli zor olacaktır.Bunun için üretilmiş geniş tuşlu kalimba modelleri de vardır.Gecko K17CAP örnek verebiliriz

* Parçaları çalmaya başlarken bölüm bölüm çalıp iyice tekrar yaptıktan sonra diğer bölüme geçin. En sonunda tüm şarkıyı çalmış olacaksınız

* İki elinizin başparmaklarını rahatlıkla kullanabilirsiniz ama tek elle de çalanlar vardır

* Sesi iyi alabileceğiniz ve rahat hissedebileceğiniz açıda ve uygun mesafede iki elinizin arasında yer alacak şekilde kullanmalısınız

* Müzik aletinin tuşlarına çok fazla kuvvet uygulamadan, ezmeden gerektiği kadar kuvvet uygulayıp temas edebilirsiniz

* Dikkat dağınıklığınız varsa bu müzik aletinin en sade biçimi sizin için ideal olacaktır.

* Ritim ve ton bakımından kendinizi geliştirmek için zaman ve emek harcayıp düzenli olarak çalışmalar yapmalısınız.

Son olarak bu muhteşem tınılara sahip kalimba’yı oturur pozisyonda veya ayakta da kullanabilirsiniz. Müzikal kalitesi sayesinde günümüzde popüler hale gelen bu müzik aletini her zaman yanınızda bulunduracağınıza eminim. Bu sayede girdiğiniz her ortamda kalimba çalıp farklı bir hava yaratabilirsiniz

 

Kalimba’yı Nereden Satın Alabilirim?

Kalimba’nın eşsiz sesi ve büyüsüne sizin de kapıldığınızı biliyoruz. Doğal ahşap ve birinci sınıf işçilik ile üreitlen, asla boya kullanılmayan kalimba modellerimizden web sitemizden satın alabilirsiniz.

Seviklerinize güzel ve kaliteli farklı bir hediye düşünüyorsanız Maxi Kalimba,Pro Kalimba, Dark Kalimba ve çouklar için ürettiğimiz CAT kalimba bunun için çok uygundur.

İşte bu yüzden satın alıp kendi hayal gücünüzle sınırlandırabileceğiniz bu müzik aletini mutlaka tecrübe etmelisiniz.

Kaliteli  müzik aletine sahip olabilmeniz için kalimbaturkiye.com web sitemizden satın alabilirsiniz.


Kalimba nedir?
Kalimba baş parmak piyanosu olarak adlandırılan mantık yönünden ise topraklarımızda sıkça tercih edilen ve kullanılan kanun adındaki müzik aletine benzemektedir. Nasıl mı? Kanun adındaki eşsiz müzik aletimiz işaret parmaklarımıza takılan mızraplar ile enstrümanın üzerinde bulunan tellere anlık temas edilerek kullanılır. Ayrıca kanun tip ve kapladığı alan bakımından kalimbaya göre oldukça büyüktür bu yüzden de bir yüzeye konumlandırılarak kullanılır. Kalimba ise iki elimizin arasında uygun baş mesafesinde ve kendimizi rahat hissettiğimiz pozisyonda baş parmaklarımız ile ek bir araç olmadan kullanılır. Oldukça küçük ve kanuna kıyasla çok daha basit yapıdadır. Kalimba farklı boylarda tellere , metal ve benzeri levhalara sahiptir. Bu levha yüzeyleri dıştan içe doğru geldikçe kalınlaşmakta ve dolayısıyla üretilen seste kalınlaşmaktadır. Bu arada bu muhteşem ürünü daha iyi anlayabilmeniz için topraklarımızda yakından takip edilen bilinen bir müzik aleti üzerinden örnek verdik. Umarım sizler için daha anlaşılır ve verimli olmuştur. Ayrıca kalimba adındaki bu özel enstrüman ses bakımından da oldukça ince tınıya sahiptir. Genel itibari ile düşündüğümüzde kanuna göre daha ince ve dar seslere sahiptir. Hem oldukça küçük bir enstrüman olmasından dolayı hem de oktav bakımından oldukça sınırlı olmasından dolayı kanuna kıyasla çok daha sade ve basit bir müzik aletidir. Fakat bu görüşüm sizleri yanıltmasın bu eşsiz müzik aleti ile sadece hayal gücünüz ile sınırlı lezzetlere sahip performanslar elde edebilirsiniz. Tını bakımından ince, tok ve kısa sayılabilecek sese sahip olan bu müzik aletini mutlaka tecrübe ediniz.


Kalimba Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler!
Kalimba adındaki bu müzik aleti hakkında merakını gidermekten öte uygulamalı olarak ta tecrübe etmek isteyen kişiler aşağıda bulunan maddeleri dikkate alabilirler.

Bu müzik aletini oturur pozisyonda ya da ayakta kullanabilirsiniz.
Önemli olan sesi en iyi alabileceğiniz ve sizin rahat hissettiğiniz açı ve mesafede müzik aletinin iki elinizin arasında yer almasıdır.

.
Genellikle iki elimizin baş parmakları ile kullanılan bu müzik aleti engel tanımamaktadır.
Ürünü kullanırken tek engeliniz sizsiniz, emek ve zaman verdikten sonra sadece hayal gücünüzle sınırlı performanslar elde edebilirsiniz.


Ürününüzün tuşa benzer levhalarını çok ezmeden anlık gerekli kuvvetlerdeki temaslar ile kullanmaya özen gösteriniz.


Dikkat dağınıklığı olan kişiler için tercih edilen ürün oldukça sade olmalıdır.
Ritim, nota ve ton bakımından kendinizi belirli bir seviyeye getirmek için düzenli olarak çalışmalar yapınız.
Kullanırken dikkat etmemiz gereken durumlardan da bahsettiğimize son olarak en çok merak edilen ve bilinmesi gereken kalimba satın almak istendiğinde bilinmesi gereken fiyat ve benzeri bilgileri aşağıdan detaylı bir şekilde ulaşabilirsiniz.


Kalimba Fiyat
Kalimba fiyat bakımından oldukça geniş bir alanda değerlendirilmesi gereken değerli bir müzik aletidir. Genel itibari ile birçok müzik aletine göre oldukça uygun olan bu müzik aletinin fiyatı üretiminde kullanılan madde ve işçilik ile çeşitlenmektedir. Nasıl mı? Yani fabrikasyon ve kalitesiz hammaddelerden üretilen kalimba fiyat bakımından da oldukça uygun olabilir. Fakat hem ses bakımından kısır kalacak hem de uzun soluklu kullanamadan sürekli olarak masraf çıkarıp belki de kullanılmaz hale gelecektir. Bu yüzden benim size tavsiyem;

Mutlaka kapsamlı bir şekilde araştırma yaparak en doğru tedarik noktasından bütçenize uygun ve beklentileriniz odağında bir ürün satın alınız.
Tedarik noktası bence en önemli unsurların başında gelmektedir. Çünkü;kalimba ülkemizde yeni bilinen bir müzik aleti olduğu için mutlaka bu alanda üst düzey bilgi ve tecrübeye sahip bir tedarik noktasından ürünü talep etmelisiniz.


Ürünü satın alırken uzun vadede performans alabilmek için doğru modeli tercih ediniz.
Gerekli bütçeyi sağlayabilir iseniz mutlaka el yapımı yüksek hassaslığa sahip ürünler ya da yüksek kaliteli bu alanda profesyonel markalar tercih ediniz.Kalimba Türkiye ürünleri dünya markası Gecko da el işçiliği ile ağaçların en özel yerlerinden seçilip üretilmektedir.


Mutlaka uzun vadede kullanıp masraf çıkarmaması için en doğru biçimde kılıf benzeri bir ek donanımın içerisinde muhafaza ediniz.
Kalimba fiyatları için wweb sitemize göz atabilirsiniz.

 

Kalimba Satın Al
Kalimba satın al, bu birçok platform ve alanda karşınıza sıkça çıkan önemli bir konu başlığıdır. Peki neden kalimba satın almalıyız? Size bu konuda kapsamlı ve detaylı bir şekilde bilgiler vereceğiz öncelikle bilmeniz gereken ve tanımanız gereken kalimba adında ki bu eşsiz müzik aletidir. Kalimba baş parmak piyanosu olarak bilinen oldukça rahatlatıcı ve eşsiz tınılara sahip özel bir enstrümandır. Benim bu konuda sizlere tavsiyem ise ihtiyacınıza ve kullanım alanına göre değerlendirerek doğru kalimba modelini bulmanızdır. 


Bu konu hakkında daha kapsamlı bilgilere ihtiyaç duyuyor iseniz dikkatli bir şekilde inceleyiniz. Kalimba modellerini seçerken öncelikle yapısında tercih edilen ağaca ve kullanılan işçiliğe çok önem vermeliyiz. Genellikle ülkemizde 17 tuşlu modeller kullanılmakta ve değerlendirilmektedir. Fakat bu ve benzeri enstrümanların tuşları oldukça minik yapıda olduğu için kaba ele ve büyük parmaklara sahip olan kişiler için tuşları kullanmak temas etmek zor olacaktır. Bu ve benzeri unsurları göz önünde bulundurarak ihtiyacınıza ve kullanım düzeyinize uygun olacak şekilde kalimba satın almalısınız. 

 

Kalimba Fiyatı
Kalimba fiyatı birçok marka tarafından üretilip geliştirildiği için oldukça geniş bir alanda değerlendirilmektedir. Ayrıca yapısında tercih edilen ağaç türü ve levha cinsi odağında fiyatı artıp azalabilen eşsiz ürünlerdir. Bu konuda tüm çeşitlerine net fiyatlar vermemiz mümkün olmasa da bu konuda size tavsiyem ister 17 tuşlu ister 8 tuşlu olsun mutlaka kullanım alanlarınız ve düzeyiniz odağında değerlendirerek mutlaka maddi imkanlarınız ışığında marka ve model tercihi yapmanız gerektiğini düşünüyorum. Ayrıca bu ve benzeri tüm profesyonel bilgi gerektiren müzik aletlerini mutlaka bu alanda üst düzey kapsamda yer alan firmalardan talep ettiğiniz ürünleri satın almalısınız.En çok tercih edilen kalimba modeli hangisidir?
17 tuşlu hakiki ağaçtan üretilen kalimba modelleri günümüzde diğer modellere göre daha çok talep görmektedir. 17 Tuşlu olarak Pro Kalimba, Dark Kalimba, Maxi Kalimba modellerini değerlendirebilrsiniz.
Kalimba adındaki bu enstrümanın türü ve isimleri nelerdir?
Tuşlu müzik aleti olması ile birlikte en yaygın bir diğer adı baş parmak piyanosudur. Ayrıca Mbira ve likembe gibi isimlerle de adlandırılmaktadır.


Bu Yazıyı Paylaşmak İster misiniz ?
Kategoriler
Faydalı Bilgiler
E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak istermisiniz?